Názory, komentáře

Ze stavařova památníku /I./ - Dlouhé Bidlo

sobota 11. prosinec 2010 22:04

Moderní hotel, interiér - ilustrační foto
archiv

Protože jsem zde v diskuzích, zejména u článku o tom jak ČR bojuje proti korupci, byl nucen odhalit svou totožnost více, než je u blogařů zvykem a povinností, myslím, že by nebylo od věci uveřejňovat také některé osobní zážitky ze své stavbařské, nebo správněji stavařské (?) praxe. Začnu Dlouhým Bidlem, který mi kdysi ztrpčoval část života a myslím, že kdyby mohl, dělal by mi jen to nejhorší, co lze i dnes.  

 

Bylo to v první polovině devadesátých let, má stavební firma VIVAST s. r.o. „frčela“ – byl jsem největším subdodavatelem interiérových prací na hrubé stavbě prestižního hotelu v centru Prahy pro generálního dodavatele, francouzskou firmu CBC. Jde o firmu, která v osmdesátých létech postavila na předměstí severozápadně od centra Paříže, čtvrť La Défense, proslulou supermoderními kancelářskými objekty, zejména známým, vevnitř prázdným čtvercem s kancelářemi na jeho obvodě a mrakodrapy.

Pražský mezinárodní hotel, který pak koupili američani a přejmenovali, kde můj VIVAST pro CBC stavěl, sice nebyl mrakodrap, ale rozhodně byl v efektním celoskleněném „kabátě“ a nebyl to rozhodně žádný krcálek.

Smlouvu jsem měl na úhradu našich prací v markách a svým lidem jsem platil polovinu v nich a polovinu v korunách. Denně za mnou chodili stavební dělníci z Konstruktivy a z jiných státních firem, když se doslechli, že platím polovinu v tvrdé měně a celkem skoro dvakrát tolik, než dostávají a platí jinde.

Nicméně, brali jsme i zakázky od tuzemských investorů a tak jsme jako generální dodavatel vzali také stavbu vícepodlažní železobetonové kancelářské budovy, obvyklého tvaru krabice, pro České dráhy, sídlem v Nymburce.

Projekt jim dělal nějaký, pojmenujme ho,  ing. Daniel Bidlo, soukromý projektant z Ústí nad Labem. Vyzáblý, vytáhlý chlapík asi v mém věku, možná o málo mladší, který byl s ajznboňáky už z dob komančů „jedna ruka“. Později jsem se o něm dozvěděl, že původně byl snad nějaký výhybkář na nádraží ve Střekově a že přes tlačenku od ZV KSČ ČSD Ústí nad Labem, zastávka Střekov, kde „politicky vynikal“ v dohledu a hlášeních na spolupracovníky, dálkově vystudoval  Vysokou školu dopravní a spojů v Žilině. Ale to předbíhám.

Při rutinní kontrole prováděcího projektu, kterou by měl každý vyšší dodavatel ve svém zájmu provést, protože se smluvně zavazuje, že se s projektem seznámil a nese plnou zodpovědnost při realizaci i za jeho případné vady, pokud na ně předem neupozornil, můj projektant, mladý inženýr Jirka M., absolvent ČVUT, zjistil, že meziokenní železobetonové pilířky ve dvou až třech spodních podlažích jsou poddimenzovány, že jejich profil je příliš malý pro tlakové síly, které do  nich budou vnikat váhou vyšších pater. V pořádku, že jsou pilířky až v posledním podlaží, které ponesou již jen váhu obvodového věnce a lehké celodřevěné střechy. 

Tak jsem se seznámil s železničním projektantem ing. Bidlem, pro jeho tyčkovitou postavu zvaným lidmi u investora, „Dlouhé Bidlo“. Místo aby uznal svou chybu ve výpočtu, začal vyhrožovat, že podá žalobu za zpochybnění jeho profesionální cti, že má vlivné kamarády u investora i funkcionáře v lidosprávních orgánech, že nejsme dost kvalifikovaná firma, ani já osobně a že chceme vytřískat peníze za zbytečné vícepráce apod.

Protože jsem si tehdy, jako stavař průmyslovák a báňský inženýr, rozšiřoval odbornou kvalifikaci na ČVUT v Praze – Dejvicích, domluvil jsem s investorem i za Bidlova souhlasu, kterému totiž nic jiného nezbývalo než souhlasit, že zajistím nezávislou expertizu v ČVUT a té, že budeme pak všichni věřit.

Dále jsme domluvili, že v případě, že bude mít pravdu Dlouhé Bidlo a jeho projekt nemá chybu, expertizu zaplatím. V opačném případě, expertizu a úpravu projektu a případné nutné vícepráce, uhradí investor, tedy Bidlův živitel České dráhy a co udělá s Bidlem, bude jeho věc.

Profesor Staněk z ČVUT, dej mu Pán Bůh věčnou slávu – vynikající odborník i chlap, po cca 2 měsících, kdy studoval Bidlův projekt, k němu konstatoval, že pravdu má VIVAST a ne Bidlo. Že meziokenní pilířky je potřeba zesílit. Ale jak, když stavba v době expertízy pokračovala a železobetonový skelet již byl hotový a stavební povolení bylo vydáno na barák s nosným pláštěm s efektními štíhlými sloupky mezi okny, což byl Bidlův projektantský „majstrštych“ a okna už byla vyrobena?

Bidlo nevěděl, co s tím, pouze se dál se mnou a mým projektantem urputně hádal a mne a VIVAST urážel a tento svůj projektantský „šarm“ rozšířil i na profesora Staňka, který se po zveřejnění svého expertního stanoviska stal dalším terčem Bidlovy zášti a jeho „nápaditých“ dehonestací.

Nakonec jsme problém, spolu s profesorem, vyřešili bez Bidla tak, že sloupky zůstaly,  jak byly Bidlem blbě vyprojektovány, ale zevnitř jsme k nim fortelnými svorníky na fest přišroubovali  ocelové „U“ profily, otevřenou stranou do místností a ty jsme využili ještě i pro stoupačky topného systému a pro veškeré další vertikální technické instalace.

VIVAST úspěšně stavbu v termínu dokončil, investorovy vícenáklady byly pouze za pár desítek metrů ocelových úček, za svorníky, matky a podložky. Žádné komplikace se změnou velikosti oken a se změnou stavebního povolení nenastaly. Všude mne a VIVAST u investora chválili, až na Dlouhé Bidlo, jak se dalo očekávat.

Neschopného Bidla České dráhy vyhodili a myslím, že je zažaloval a žalobu prohrál. VIVAST a já, kromě vyplacené odměny za kvalitně provedenou stavbu, jsem v něm získal osobního celoživotního nepřítele. 

Dnes má, tento někdejší komouš z ČSD v Ústí nad Labem a za Husáka dálkový absolvent VŠDS Źilina, soukromou projekční kancelář, kde pracuje sám, podle mne proto, že by s ním nikdo dělat nechtěl a nevydržel. Své projekční firmě snad říká ANUBIT, nebo tak nějak a pokud vím, moc neprosperuje.

Víc šmejdí na počítači a fízluje lidi na netu, než pořádně pracuje a s oblibou vyhrožuje a rád vydírá, že na někoho něco nepříjemného zveřejní. Už prý párkrát za to dostal od některých lidí ze stavební branže po hubě, ale od kterých, raději přesně nevím. Snad chápete, ne?

V Ústí Bidlo míval ženu a dceru, ale prý ho před několika lety z bytu vyhodily, protože také dost chlastal – pamatuji, že miloval hlavně ústeckého „Březňáka“ a i mně se chlubíval, že na posezení v střekovské hospůdce vytáhne až dvanáct „šufánků“ a že je do rána všechny před manželkou v ložnici „vyprdí“. Prostě opravdu „roztomilý“ chlapík. Pro ženy zejména. Tak možná o něj doma jeho ženské proto nestály? Nevím.

Možná ho někdo znáte? Když ne jako projektanta, tak třeba z netu? Fízlování a vyhrožování je jeho velké hobby. Jestli ho někdo kvůli sobě vyhledáte, tak mu nějakou vražte i za mne! Nebojte se, nebudete muset mít proto výčitky! Nebude to nespravedlivé. On to skutečně zaslouží!

 

Poznámka: Příběh je skutečný, ale použitá jména osob a místa jsou pozměněna.

Pavel Victorin

autorEnd of Traffic for ...............20:4613.12.2010 20:46:45
DANUBITPavlíku, Pavlíku20:3613.12.2010 20:36:00
autorBidlo, alias DANUBIT, alias Zachariáš20:3113.12.2010 20:31:07
DANUBITPavlíku, Pavlíku19:2613.12.2010 19:26:59
Jiří HermánekRE: Re: že na to má příslušnou AUTORIZACI.18:4113.12.2010 18:41:57
Ing. Karel ZachariášPřímé lži pana Victorina18:0113.12.2010 18:01:48
autorK autorizaci13:2213.12.2010 13:22:38
VanekRe: že na to má příslušnou AUTORIZACI.13:1213.12.2010 13:12:04
autorCo zde blbeček Anonym Lunic žvaní?13:0513.12.2010 13:05:09
Jiří HermánekTo dá Vaňku volovi rozum, ale přesto to nic neznamená12:2313.12.2010 12:23:17
VanekRE: 166 let stará tradice12:1213.12.2010 12:12:42
Jiří HermánekRE: A co myslíte, Vaňku12:0113.12.2010 12:01:40
Jiří HermánekRE: 166 let stará tradice11:5213.12.2010 11:52:46
lunicA co myslíte, Vaňku,11:4713.12.2010 11:47:00

Počet příspěvků: 80, poslední 13.12.2010 20:46:45 Zobrazuji posledních 20 příspěvků.

Pavel Victorin

Pavel Victorin

Příležitostné aktuality k celospolečenskému dění se zaměřením na techniku, zejména stavebnictví a kulturu.

Jsem inženýr, stavař, od loňského roku v důchodu, s částečnými pracovními aktivitami. Mými hobby jsou stavebnictví, architektura, malířství, historie XX. stol., zejména Hitlerovská III. Říše a Baťův Zlín, fyzika, filmy, rocková hudba a jazz, letectví, auta a literatura odborná a faktu. Žiji spokojeně v Praze. Fyzicky jsem bez viditelných problémů. Jsem voličem ODS, byť s výhradami.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

tento blog
všechny blogy