Názory, komentáře

Skutečně je u nás komunismus již mrtev?

sobota 20. listopad 2010 16:41

Úspěšný polistopadový politik Vondruška

Nejsem si jistý, že komunismus u nás je již docela mrtev a že proto není potřeba se k době před Listopadem vracet a nejsem si jistý ani tím, že u nás opravdu tolik občanů bojovalo proti tehdejšímu režimu, jak na slavnostním shromáždění k Listopadu prohlásil, 17.11.2010, náš pan prezident. K uvedeným pochybám mne vede mj. i následující aktualita.

 

Prolog: "Neustále nás bili", vypověděl vězeň bachaře Vondrušky, člena parlamentní politické strany KSČM a donedávna poslance Parlamentu ČR, před soudem, který konečně začal.  
Politický vězeň Jiří Wolf strávil během normalizace v komunistických kriminálech devět a půl roku za "podvracení republiky" - asi nejdéle z tehdejších politických vězňů. Trpí posttraumatickou stresovou poruchou a je invalidním důchodcem. Zažil hnusné věci..
"Minkovice byly jedním z nejhorších lágrů. Na zvláštním oddělení měli bachaři za úkol napadat vězně. Všichni nás neustále bili, dostávali jsme poloviční dávku stravy, někdy jen čtvrtku chleba, a v zimě vypínali topení," řekl. Jedním z nejhorších prý byl Josef Vondruška, úspěšný polistopadový politik a donedávna poslanec parlamentu.
Dvaašedesátiletý exposlanec parlamentu polistopadové ČR a příslušník KSČM, Josef Vondruška, obvinění odmítl s tím, že o čtyři roky mladšího Wolfa v Minkovicích údajně nikdy ani neviděl: "Nebyl jsem jeho vychovatel a neměl jsem ani klíče od cel. Ty navíc hlídala kamera", uvedl soudu. 

Soudní znalec Bronislav Kobeda vysvětlil, že Wolf vězení popisuje zjevně z vlastních zážitků a je spojené s velmi silnými negativními vlivy.

Vondruškovu minulost odhalil v září 2006, necelý rok poté, co se stal členem Parlamentu ČR, politický vězeň Jiří Gruntorád, kterého bachař s přezdívkou "Filipes" v Minkovicích prokazatelně trýznil nesmyslně přísnými kázeňskými tresty.

Rok poté poslanci Vondrušku zbavili imunity a obžaloba za zneužití pravomoci veřejného činitele padla v listopadu 2008. Přetížený liberecký soud se ale k jejímu projednání dostal až nyní, po dvou letech.

Podle obžaloby, která vychází především z Wolfovy výpovědi na policii v roce 2007, napadl Vondruška Wolfa hned čtyřikrát. Jednou ho například srazil podle obžaloby úderem pěsti do obličeje, a když se po druhé ráně nedokázal zvednout, zkopal jej a ztloukl obuškem do bezvědomí.

Při další "seanci" měl zase zbitému Wolfovi strčit hlavu do tureckého záchodu a řvát na něj: "Vylízat všechno! Lízej ty dobytku!" Tuto událost popsal Wolf již v roce 1981 ve svém tzv. motáku, přičemž tehdy zmíněný strážmistr Josef má být právě Vondruškou. To vše ovšem exposlanec popírá.

Minkovice patřily k nejtvrdším normalizačním věznicím. Vězni brousili v otřesných podmínkách sklíčka k lustrům a řada z nich vzpomíná, že normy nešlo prakticky zvládnout. Za neplnění je přitom čekaly přísné tresty - odebrání části jídla nebo vlhká a promrzlá samotka. Krátce po roce 1989 byly Minkovice jako naprosto nevyhovující srovnány se zemí.

Vondruška jim však vděčí prakticky za vše. Jako vychovatel do Minkovic přišel v roce 1972. Postupně si dodělal maturitu a pak vystudoval Vysokou školu SNB, díky čemuž se pyšní titulem JUDr. V letech 2005 až 2010 byl poslancem Parlamentu ČR. Naopak chartista Wolf a další podobní vězni nemají u nás ani po Listopadu "na růžích ustláno". 

Epilog: Má pan prezident určitě pravdu, když občany nabádá k tomu, aby již komunismus a jeho rezidua neřešili, protože je u nás mrtev? A navíc, podle něj prý mnoho občanů proti komunismu za vlády KSČ aktivně bojovalo! Opravdu proti KSČ bojovali ti, kteří Vondrušku podporují v jeho nesporně úspěšné polistopadové politické kariéře? Kterých tedy prokazatelně není zrovna málo?

Pavel Victorin

TondaJAPe ty maximalne tri texty za den16:2121.11.2010 16:21:49
ZetkaNení mrtev.14:5821.11.2010 14:58:19
autorPro JAP07:3521.11.2010 7:35:23
ValerieSouhlasím, pravdivý přídavek21:3820.11.2010 21:38:30
Milan JirásekDále se modlím, aby parlament neschválil zákon20:2220.11.2010 20:22:15
Milan JirásekKomunismus? Ha,ha. Ten je mrtev20:1320.11.2010 20:13:36
NULI- NUlíčkováChtěla jsem si přečíst Váš názor,18:5520.11.2010 18:55:40

Počet příspěvků: 9, poslední 21.11.2010 16:21:49 Zobrazuji posledních 9 příspěvků.

Pavel Victorin

Pavel Victorin

Příležitostné aktuality k celospolečenskému dění se zaměřením na techniku, zejména stavebnictví a kulturu.

Jsem inženýr, stavař, od loňského roku v důchodu, s částečnými pracovními aktivitami. Mými hobby jsou stavebnictví, architektura, malířství, historie XX. stol., zejména Hitlerovská III. Říše a Baťův Zlín, fyzika, filmy, rocková hudba a jazz, letectví, auta a literatura odborná a faktu. Žiji spokojeně v Praze. Fyzicky jsem bez viditelných problémů. Jsem voličem ODS, byť s výhradami.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

tento blog
všechny blogy