Názory, komentáře

Princip Kolektivní viny v ČR opět na scéně?

pátek 19. listopad 2010 05:36

Bernd Posselt se uklonil v Lidicích
ČTK

Myslím, že dokážu pochopit jak prezident patrně myslel svá tvrzení, avšak nemohu se ubránit dojmu, že vyslovil některé nešťastné formulace, které, aspoň podle mne, vycházejí z logiky zavrženíhodného Principu Kolektivní viny. Připouštím, že se mohu v chápání slov Václava Klause mýlit a jsem k tomu, jako vždy, otevřený seriozní věcné výměně názorů, avšak pokud se nemýlím, pak jde o projev popírající uznávaný mravní princip a to by se státníkovi takového formátu, jakým je prezident civilizovaného státu, stávat nemělo.

 

 

Lidovky, 17. listopadu 2010,  10:10,  aktualizováno 10:54

 

Klaus: Násilí Čechů na Němcích se nedá srovnat se zločiny nacistů

PRAHA - Poválečné násilí Čechů na Němcích bylo nesrovnatelně menší než násilí páchané nacisty v okupovaných územích. Je frustrující, že se na tuto proporci a časovou posloupnost zapomíná. Prezident Václav Klaus to řekl při pietní akci u Hlávkovy koleje připomínající odpor českých studentů proti nacistické moci v roce 1939.

Podle Klause se Češi nemůžou pyšnit tím, co někteří jejich spoluobčané dělali po válce, když situaci využili k vyřizování osobních účtů i k ničím neobhajitelným sadistickým činům. 

"Ale ani v tom nesmíme ztratit proporce. Domnívám se totiž, že se součet všech poválečných neobhajitelných a ničemu dobrému neprospívajících činů, ke kterým došlo na našem území, svým rozsahem nemůže ani zdaleka vyrovnat tomu, co se v předcházejících letech každou hodinu dělo v koncentračních táborech, ve věznicích, na válečných bojištích a v nacisty okupovaných oblastech," řekl prezident.

 

 

Osobně se neztotožňuji s Principem Kolektivní viny a mám za to, že vinu za jakékoliv spáchané zločiny je potřeba vždy posuzovat individuálně, nikoliv „en bloc“, neboli hromadně, vcelku.

Generalizování národností na „dobré“, či „špatné“, jakož i "provinilé a neprovinilé", či "provinilé víc a provinilé méně", jakož i generalizování, např. na hodné, či zlé pražáky a opačné nepražáky, či obdobně, na dobré či zlé, nebo chytré a hloupé, např. čechy vs slováky, nebo, jak bývalo v nedávné minulosti známé, na "hodné sověty" a "zlé američany", pokládám za nevýstižné, neodpovídající individuálnímu jednání jedinců a proto za nesmyslné a hloupé.

Domnívám se, že každý člověk nese svou individuální výlučnou osobní zodpovědnost za své jednání a neomlouvá jej příslušnost k nějaké národnostní, či jiné skupině a ani mu naopak národnostní, či jiná daná skupinová příslušnost, třeba rasová, nesmí být přičítána jako přitěžující okolnost.

Ze slov prezidenta Klause mám, bohužel, pocit, že nejsou vedena v duchu principu, který uznávám a který se mi zdá správný. Samozřejmě mi nepřísluší kritizovat velikána, jakým je Václav Klaus, proto můj pocit zde předkládám v počestném úmyslu, nikoliv jako kritiku, nýbrž jako dotaz a žádost o vysvětlení, v čem se v chápání prezidentových slov mýlím? Pokud se mýlím.

Pavel Victorin

Saltos AlimNic jednoduchého17:4319.11.2010 17:43:32
JardaMluvite mi z duse autore06:3619.11.2010 6:36:05

Počet příspěvků: 2, poslední 19.11.2010 17:43:32 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.

Pavel Victorin

Pavel Victorin

Příležitostné aktuality k celospolečenskému dění se zaměřením na techniku, zejména stavebnictví a kulturu.

Jsem inženýr, stavař, od loňského roku v důchodu, s částečnými pracovními aktivitami. Mými hobby jsou stavebnictví, architektura, malířství, historie XX. stol., zejména Hitlerovská III. Říše a Baťův Zlín, fyzika, filmy, rocková hudba a jazz, letectví, auta a literatura odborná a faktu. Žiji spokojeně v Praze. Fyzicky jsem bez viditelných problémů. Jsem voličem ODS, byť s výhradami.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

tento blog
všechny blogy